Ob rekordni večkulturni ponudbi tudi rekorden obisk 

18. festival medkulturnih umetniških in kulinaričnih užitkov Teden kultur se je v petkovem večeru sklenil s skupnim plesom na novomeškem Glavnem trgu in tako še enkrat pokazal, da festivalski slogan »Več je kultur, večji je žur!« še kako drži.

Ekipa Društva za razvijanje prostovoljnega dela (DRPD) Novo mesto je od ponedeljka, 15. 6., naprej vsak dan obiskovalcem ponudila kulturne večere »od Afrike prek Balkana do Južne Amerike«, ki so enotno promovirali večkulturno bogastvo, spoštovanje, strpnost in solidarnost.

Tradicionalno so festival zaključili s petkovim Žurom vseh kultur, ki je v dobrih treh urah na osrednjem novomeškem trgu obiskovalcem na kar 21 stojnicah brezplačno ponudil dobrote cca 17 različnih kuhinj sveta: makedonske, albanske, hrvaške, srbske, bošnjaške, žumberške, ukrajinske, romske, slovenske, turške, palestinske, nepalske, indonezijske in malezijske, filipinske, burundijske, venezuelske, sirijske in najbrž še kakšne.

Večkulturne so bile tudi spremljevalne ustvarjalne delavnice, ki so zajemale afriške in romske kitke, turško tehniko slikanja na vodo ebru in ukrajinske lutke motanke. Domala nemogoče pa je bilo prešteti množice obiskovalcev in obiskovalk, ki so si lahko na in pred glavnim odrom ogledali več kot dvajset plesnih in pevskih nastopov predstavnikov različnih kultur.

»Poleg vrste kulturnih društev, ki delujejo v Novem mestu in ohranjajo tradicijo svojih prednikov, vsako leto ponudimo kaj novega. Vsi so nas očarali, tudi tisti, ki so se na Tednu kultur predstavili prvič: slišali smo tradicionalno nepalsko ljudsko pesem in ples, spoznali tradicionalno filipinsko borilno veščino arnis, malezijski ples nam je predstavila osnovnošolka, ki se je pred komaj pol leta preselila v naše mesto,« je naštela predsednica DRPD Branka Bukovec.

Ob tem se je zahvalila vsem sodelujočim društvom in posameznikom, ki so prispevali h tako bogatemu in okusnemu zaključku festivala, vključno z letošnjimi podporniki, kot so Krka, d. d., Novo mesto, MO Novo mesto, Knjižnica Mirana Jarca, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Zavod Boter.

Bukovec je še povedala, da so migracije vedno bile in bodo del naših skupnosti, v novomeški pa je lepo živeti prav zaradi vzajemnega spoštovanja: »A ni lepo, ko na trgu zaplešejo otroci in mladi Srbskega kulturnega društva Novo mesto in KUD Sevdah Novo mesto? To je že druga in tudi tretja generacija, ki ohranja svoje kulturno izročilo. In hkrati smo gostili mlade iz Banjaluke, folkloriste Slovenskega društva Triglav, ki so v Novem mestu zaplesali venček slovenskih ljudskih plesov, ki torej enako ohranjajo tradicijo svojih prednikov. In prav temu je namenjen naš festival – pokazati na to večkulturno bogastvo, ponuditi priložnost, da se spoznamo, podružimo in zaploskamo. Da so obiskovalci na koncu samoiniciativno še zaplesali kolo, skupaj Slovenci, Srbi, Venezuelci, Ukrajinci in drugi … no, to je pa za mojo ekipo verjetno najlepša nagrada in popotnica za naprej.«

Še več fotografij je na ogled na Facebook strani festivala: 1. del in 2. del izjemnega Žura vseh kultur. Se vidimo ob letu osorej!

Foto: Boštjan Pucelj

Po plesni zabavi danes še več plesa, pesmi in dobrot različnih kultur

Skupina Quimbara je sinoči na Glavnem trgu poskrbela za veliko salse, bachate in ostalih latinskoameriških plesov, medtem ko bodo tradicionalni festival Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto danes sklenili z Žurom vseh kultur.

9-članska zasedba Quimbara združuje glasbenike iz Venezuele, Kube, Italije, Madžarske in Slovenije. Sinoči so na četrtem večeru Tedna kultur upravičili festivalski slogan, ki pravi: Več je kultur, večji je žur. Obiskovalci so uživali v skoraj dve uri trajajočem koncertu latinskoameriške glasbe, večina jih je tudi zaplesala, predvsem energični člani Plesnega društva Arabeska iz Črnomlja in Salson iz Novega mesta.

Letošnji Teden kultur so omogočili Krka, d.d., Novo mesto, MO Novo mesto, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Zavod Boter. Zaključili ga bodo z današnjim Žurom vseh kultur, ki bo na Glavnem trgu potekal med 17. in 20. uro. Tudi tokrat je vstop prost.

»Letos gostimo predstavnike več kot petnajstih kultur na kar 21 stojnicah: makedonske, albanske, hrvaške, srbske, bošnjaške, žumberške, ukrajinske, romske, slovenske, turške, palestinske, nepalske, indonezijske in malezijske, filipinske, burundijske, venezuelske … Že nekaj časa vsi pridno pripravljajo slane in sladke dobrote svojih domovin, na okušino jih ponudijo brezplačno, bodo pa veseli kakšnih prostovoljnih prispevkov za ves trud,« je povedala komunikatorka društva Mirjana Martinović.

Po njenih besedah bo zelo pestro tudi na in pred glavnim odrom, kjer bodo med drugimi nastopili otroci in mladi iz vseh treh njihovih dnevnih centrov, plesalske Mladinskega društva Luna in Sonce, več folklornih skupin Srbskega kulturnega društva in KUD Sevdah Novo mesto, pa otroška folklorna skupina Slovenskega društva Triglav iz Banjaluke, zaplesali bodo tudi gostje iz Novega Marofa iz Hrvaške … Z malezijskim festivalskim plesom se bo predstavila Zarya Parapot, ki se je v Novo mesto preselila pred komaj pol leta in obiskuje OŠ Drska. Poleg ukrajinskih glasbenih točk in tolkalcev skupine Muvaruvagruva Glasbene šole Marjana Kozine bodo obiskovalci videli tudi tradicionalne nepalske noše in ples, Jomar Dabon, sicer zaposlen v Domu starejših občanov Črnomelj, bo predstavil arnis, tj. tradicionalno filipinsko borilno veščino …

»Nič manj ne bo pestro za ustvarjalnimi omizji, kjer bomo pletli afriške in romske kitke, se spoznali s kitajskimi pismenkami, ustvarjali grafite s Sabino Perc, spoznali turško tehniko slikanja na vodo-ebru in tudi ukrajinske lutke »motanke«, ekipa društva pa bo med drugim poskrbela za poslikavo obraza,« je še dodala Martinović in povabila k obisku.

Sinoči odmevalo od smeha, nocoj bo od plesa

Tretji festivalski večer Tedna kultur je sinoči, 17. 6., na Glavnem trgu poskrbel za veliko smeha, medtem ko nocoj ob 20. uri sledi koncert zasedbe Quimbara.

Stand up nastop Admirja Baltića, ki se je po nekaj letih premora vrnil na oder festivala Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, je upravičil vsa pričakovanja in napolnil osrednje prizorišče z vsemi okoliškimi gostinskimi terasami vred. V dobri uri trajajočem nastopu je magister Baltić nanizal družinske anekdote, (ne)uspešno iskanje zaposlitve magistra političnih ved, poimenovanje ljubljanskih novogradenj in njihovih nadstandardnih cen itd.

18. festival medkulturnih umetniških in kulinaričnih užitkov nocoj, 18. 6., ob 20. uri nudi koncert skupine Quimbara iz Ljubljane. Živahna 9-članska zasedba združuje glasbenike iz Venezuele, Kube, Italije in Slovenije, ki hite Portorika, Kolumbije in Dominikanske republike preoblači v bogate aranžmaje s pridihom latino jazza in afro-kubanskih ritmov.

Festival se bo zaključil jutri, 19. 6., z Žurom vseh kultur, ki se bo na osrednjem novomeškem trgu začel ob 17. uri. Vstop na vse dogodke ostaja brezplačen, Teden kultur 2026 pa so omogočili Krka, d.d., Novo mesto, MO Novo mesto, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Zavod Boter.