18. festival medkulturnih umetniških in kulinaričnih užitkov Teden kultur se je v petkovem večeru sklenil s skupnim plesom na novomeškem Glavnem trgu in tako še enkrat pokazal, da festivalski slogan »Več je kultur, večji je žur!« še kako drži.
Ekipa Društva za razvijanje prostovoljnega dela (DRPD) Novo mesto je od ponedeljka, 15. 6., naprej vsak dan obiskovalcem ponudila kulturne večere »od Afrike prek Balkana do Južne Amerike«, ki so enotno promovirali večkulturno bogastvo, spoštovanje, strpnost in solidarnost.
Tradicionalno so festival zaključili s petkovim Žurom vseh kultur, ki je v dobrih treh urah na osrednjem novomeškem trgu obiskovalcem na kar 21 stojnicah brezplačno ponudil dobrote cca 17 različnih kuhinj sveta: makedonske, albanske, hrvaške, srbske, bošnjaške, žumberške, ukrajinske, romske, slovenske, turške, palestinske, nepalske, indonezijske in malezijske, filipinske, burundijske, venezuelske, sirijske in najbrž še kakšne.
Večkulturne so bile tudi spremljevalne ustvarjalne delavnice, ki so zajemale afriške in romske kitke, turško tehniko slikanja na vodo ebru in ukrajinske lutke motanke. Domala nemogoče pa je bilo prešteti množice obiskovalcev in obiskovalk, ki so si lahko na in pred glavnim odrom ogledali več kot dvajset plesnih in pevskih nastopov predstavnikov različnih kultur.
»Poleg vrste kulturnih društev, ki delujejo v Novem mestu in ohranjajo tradicijo svojih prednikov, vsako leto ponudimo kaj novega. Vsi so nas očarali, tudi tisti, ki so se na Tednu kultur predstavili prvič: slišali smo tradicionalno nepalsko ljudsko pesem in ples, spoznali tradicionalno filipinsko borilno veščino arnis, malezijski ples nam je predstavila osnovnošolka, ki se je pred komaj pol leta preselila v naše mesto,« je naštela predsednica DRPD Branka Bukovec.
Ob tem se je zahvalila vsem sodelujočim društvom in posameznikom, ki so prispevali h tako bogatemu in okusnemu zaključku festivala, vključno z letošnjimi podporniki, kot so Krka, d. d., Novo mesto, MO Novo mesto, Knjižnica Mirana Jarca, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Zavod Boter.
Bukovec je še povedala, da so migracije vedno bile in bodo del naših skupnosti, v novomeški pa je lepo živeti prav zaradi vzajemnega spoštovanja: »A ni lepo, ko na trgu zaplešejo otroci in mladi Srbskega kulturnega društva Novo mesto in KUD Sevdah Novo mesto? To je že druga in tudi tretja generacija, ki ohranja svoje kulturno izročilo. In hkrati smo gostili mlade iz Banjaluke, folkloriste Slovenskega društva Triglav, ki so v Novem mestu zaplesali venček slovenskih ljudskih plesov, ki torej enako ohranjajo tradicijo svojih prednikov. In prav temu je namenjen naš festival – pokazati na to večkulturno bogastvo, ponuditi priložnost, da se spoznamo, podružimo in zaploskamo. Da so obiskovalci na koncu samoiniciativno še zaplesali kolo, skupaj Slovenci, Srbi, Venezuelci, Ukrajinci in drugi … no, to je pa za mojo ekipo verjetno najlepša nagrada in popotnica za naprej.«
Še več fotografij je na ogled na Facebook strani festivala: 1. del in 2. del izjemnega Žura vseh kultur. Se vidimo ob letu osorej!












































































Foto: Boštjan Pucelj































































